Rząd Republiki Armenii

Obowiązująca konstytucja Armenii została przyjęta w referendum ogólnokrajowym 5 lipca 1995 roku, a jej nowelizacja została zatwierdzona w kolejnym referendum 6 grudnia 2015 roku. Poprawki te obejmowały zmiany dotyczące trybu wyboru prezydenta, długości jego kadencji, kompetencji rządu oraz kompozycji Zgromadzenia Narodowego.

Głową państwa jest prezydent, wybierany przez parlament na 7-letnią kadencję, bez możliwości reelekcji. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowe Zgromadzenie Narodowe, którego członkowie wybierani są na 5-letnią kadencję. W skład Zgromadzenia Narodowego wchodzi 105 deputowanych wybieranych w wyborach powszechnych. Władzę wykonawczą sprawuje rząd na czele z premierem, powoływanym przez prezydenta.

Przed nowelizacją konstytucji prezydent był wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję z możliwością jednej reelekcji, a Zgromadzenie Narodowe liczyło 131 deputowanych, wybieranych na okres 4 lat. Pierwsze wybory parlamentarne na podstawie nowych przepisów odbyły się 2 kwietnia 2017 roku, zakończyły się zwycięstwem rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, która uzyskała 49,17% głosów.

Obecnym prezydentem Armenii jest Wahagn Chaczaturian. Kraj podzielony jest na 10 prowincji (marzer, orm. մարզեր) oraz jedno miasto wydzielone, którym jest stolica, Erywań:

  1. Aragacotn
  2. Ararat
  3. Armawir
  4. Gegharkunik
  5. Kotajk
  6. Lorri
  7. Szirak
  8. Sjunik
  9. Tawusz
  10. Wajoc Dzor
  11. Erywań (stolica)