Premier: Donald Tusk -polski polityk i historyk. W latach 2007–2014 i od 2023 prezes Rady Ministrów stojący na czele swojego pierwszego, drugiego i trzeciego gabinetu. Jest osobą najdłużej sprawującą urząd premiera w III RP.
Prezydent: Andrzej Duda – polski polityk i prawnik, doktor nauk prawnych. Od 2015 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Polska jest republiką parlamentarną opierającą się na systemie parlamentarno-gabinetowym i trójpodziale władzy, określonym przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Konstytucja, uchwalona 2 kwietnia 1997 roku i zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku, jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce. Składa się z preambuły i 13 rozdziałów obejmujących 243 artykuły, które definiują charakter ustroju państwowego, organizację i działanie głównych organów państwa oraz status prawny obywateli.
Władza Ustawodawcza
Sejm i Senat
Władzę ustawodawczą w Polsce sprawuje dwuizbowy parlament, który składa się z Sejmu (460 posłów) i Senatu (100 senatorów). Posłowie i senatorowie są wybierani na czteroletnią kadencję w bezpośrednich, powszechnych i tajnych wyborach parlamentarnych. Parlament stanowi prawo poprzez uchwalanie ustaw, w tym ustaw budżetowych i ratyfikowanie umów międzynarodowych. W określonych przypadkach może dojść do rozwiązania Sejmu i Senatu przed końcem kadencji przez prezydenta lub uchwałę przyjętą większością 2/3 głosów.
Organizacja i Funkcjonowanie
Każda izba parlamentu uchwala własny regulamin, który określa organizację, porządek prac oraz sposób powoływania i działalności organów. Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu i reprezentuje go na zewnątrz. Parlament powołuje również komisje stałe i nadzwyczajne do przygotowywania projektów ustaw i kontroli.
Proces Legislacyjny
Inicjatywa ustawodawcza przysługuje prezydentowi, rządowi, Senatowi, grupie 15 posłów lub komisji sejmowej, a także grupie 100 tysięcy obywateli. Ustawy przechodzą przez trzy czytania w Sejmie, a następnie są rozpatrywane przez Senat. Po zatwierdzeniu przez obie izby, ustawa trafia do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
Władza Wykonawcza
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Prezydent, wybierany w powszechnych wyborach na pięcioletnią kadencję, może pełnić swoją funkcję przez maksymalnie dwie kadencje. Prezydent jest najwyższym przedstawicielem państwa, zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, stoi na straży Konstytucji i czuwa nad nienaruszalnością terytorium kraju. Do jego kompetencji należy m.in. podpisywanie ustaw, ratyfikowanie umów międzynarodowych, powoływanie sędziów i nadawanie obywatelstwa.
Rada Ministrów (Rząd)
Rada Ministrów jest kolegialnym organem władzy wykonawczej, w skład którego wchodzą premier, wicepremierzy, ministrowie oraz przewodniczący komitetów. Premier przedstawia program działania rządu Sejmowi i prosi o wotum zaufania. W przypadku nieudzielenia wotum zaufania przez Sejm, istnieją procedury przewidziane w Konstytucji, które mogą prowadzić do powołania nowego rządu lub rozpisania nowych wyborów.
Władza Sądownicza
Sądy i Trybunały
System sądowniczy w Polsce obejmuje Sąd Najwyższy, sądy powszechne (rejonowe, okręgowe i apelacyjne), sądy wojskowe i administracyjne, oraz Trybunał Stanu i Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie są niezależni i podlegają wyłącznie Konstytucji i ustawom. Sądy orzekają w sprawach karnych, cywilnych i administracyjnych, a sędziowie nie mogą być członkami partii politycznych ani związków zawodowych.
Partie Polityczne
Partie polityczne w Polsce są regulowane przez Konstytucję i ustawę z 27 czerwca 1997 roku. Partie nie mogą odwoływać się do totalitarnych metod i praktyk nazizmu, faszyzmu czy komunizmu, ani propagować nienawiści rasowej lub narodowościowej. Każda legalnie działająca partia musi być zarejestrowana w ewidencji partii politycznych prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
Polska, będąca częścią Unii Europejskiej i NATO, posiada system polityczny oparty na demokratycznych wartościach, z silnym podziałem władzy i ochroną praw obywatelskich.