Premier: Judith Suminwa Tuluka – kongijska polityk i pierwsza kobieta mianowana na stanowisko premiera DRK.
Prezydent: Félix Antoine Tshisekedi Tshilombo – kongijskipolityk, od 2018 lider Unii na rzecz Demokracji i Postępu Społecznego, od 2019 prezydent Demokratycznej Republiki Konga.
System polityczny
Demokratyczna Republika Konga (DRK) jest republiką parlamentarną z systemem semiprezydenckim. Obowiązująca konstytucja została przyjęta 13 maja 2005 roku, zaaprobowana w referendum 18–19 grudnia 2005 roku i ogłoszona 18 lutego 2006 roku .
Władza wykonawcza
Na czele władzy wykonawczej stoi prezydent, wybierany w bezpośrednich wyborach powszechnych zwykłą większością głosów. Prezydent może pełnić swój urząd przez maksymalnie dwie kadencje. Obecnym prezydentem DRK jest Félix Tshisekedi, który objął urząd 24 stycznia 2019 roku i nadal urzęduje . Prezydent mianuje premiera, który kieruje pracami rządu. Premierem, a zarazem pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii DRK, jest Judith Tuluka, urzędująca od 12 czerwca 2024 roku .
Władza ustawodawcza
Władza ustawodawcza w DRK jest dwuizbowa i składa się z Senatu oraz Zgromadzenia Narodowego.
Najważniejsze partie polityczne
W DRK działa wiele partii politycznych. Najważniejsze z nich to:
Partie ECiDé, MLC, Razem dla Zmiany, CNB i Nouvel Elan tworzą koalicję Lamuka .
Władza sądownicza
Najwyższymi organami władzy sądowniczej w DRK są:
Sądy niższego szczebla i powszechne
System prawny
System prawny w DRK opiera się na prawie cywilnym bazującym na prawodawstwie belgijskim, z dodatkiem praw zwyczajowych i plemiennych.
Rząd Demokratycznej Republiki Konga, z jego skomplikowanym i wielopoziomowym systemem politycznym oraz prawnym, odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów Afryki. Pomimo licznych wyzwań, system ten stanowi fundament dla demokratycznego funkcjonowania państwa.